“facebook
Autor: Matúš Červenka
1. januára 1970
Zdieľaj

Heavenly slow fashion z ľanu

Za každou značkou je príbeh, a každý je jedinečný. Často sa stáva, že práve materská býva impulzom pre mnohých rodičov začať vyrábať a časom sa to preklopí až do podnikania. Takto podobne začal príbeh Julky Šmidákovej, ktorá popri materskej vytvorila unikátnu slow fashion značku Heavenly.

Zdroj: Instagram

 

Ako mama chcela pre svoje dieťa to najlepšie, a ako zástanca udržateľnej módy sa rozhodla robiť veci podľa seba. Ručne, tradične a bez akýchkoľvek kompromisov. Značka Heavenly je založená na princípe slow fashion čiže nepodlieha trendom, zakladá sa na ručnej práci. Nejde o žiadnu masovú produkciu z Číny, dovezenú na Slovensko. 

Zdroj: Instagram

 

Kľúčový je pre Julku výber materiálu, žiadne umelé vlákna v jej oblečení nenájdeš. Snaží sa vyberať materiály priamo od výrobcov tak, aby poznala nielen kde sa látka utkala, ale aj ako bola samotná rastlina vypestovaná. Certifikácia materiálu je rovnako dôležitá. 

Zdroj: Instagram

 

Najčastejším materiálom, ktorý Julka používa vo svojich kúskoch je ľan. Je to materiál používaný našimi predkami, takto Heavenly udržuje úctu k remeslu a bohatstvu ľudového umenia. Julka si ľan zamilovala, lebo sa z neho dobre šije a pocit pri nosení navodzuje pohodlie a okrem toho aj dobre vyzerá. Žiaľ tým že ľan sa na Slovensku nepestuje je Julka nútená ho nakupovať v zahraničí.

Julka ako majiteľka firmy sa o celý jej chod stará sama. Od návrhov cez strihy, šitie jednotlivých kúskov. Popri tom všetkom musí stíhať aj marketing a komunikáciu so zákazníkmi. Ako náhle príde obdobie kedy je nápor objednávok väčší obracia sa Julka na svoju kolegyňu Mirku, ktorá jej pomáha.

Zdroj: Instagram

 

Každého zasiahla koronakríza, v tomto prípade sa stal opak a keďže väčšinu svojich výrobkov predávajú cez e-shop, tak sa im počet objednávky navýšil. Majiteľka rozmýšľa do budúcna aj nad kamennou predajňou, teraz však fungujú len na spolupráci s vyhliadnutými obchodíkmi, ktorý vyznávajú rovnakú filozofiu ako Heavenly.

Zdroj: Instagram

 

Slováci sa neboja lokálnych značiek, dokonca sa dopyt po nich len zvyšuje. Ide o značky kde je síce vyššia cena za ich produkt, ale ide to ruka v ruke s kvalitou. U viacerých aj s podporou ekológie, udržateľnosti a recyklácie. Presne k týmto značkám môžeme zaradiť aj Heavenly.

Aj náš projekt, je presne o tom spoznať malé a stredné lokálne značky z Čiech a Slovenska, lebo je ich tu toľko veľa, že si dokážete vďaka nim zariadiť byt, komplet sa obliecť, naplniť brucho a popri tom ešte aj podporiť svoju ekonomiku.

VYPOČUJTE SI NOVÉ
EPIZÓDY MADE IN CAST
ZOBRAZIŤ PODCAST
Už čoskoro
Kubis the Nook, Bratislava
PRIPRAVUJEME
25.4.2024 18:00
Kubis the Nook, Bratislava
KÚPIŤ LÍSTOK
Prírodná kozmetika Musk
je tu s nami už od roku 2016
ZOBRAZIŤ PRODUKTY

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ