“facebook
Autor: Matúš Červenka
1. januára 1970
Zdieľaj

Lokálne vibes: festivaly, workshopy a podujatia na Slovensku a v Česku v mesiaci november

Mesiac november privádza do stredoeurópskych krajín atmosféru pokojnejšieho obdobia, kedy príroda postupne prechádza do zimného spánku. Napriek tomu nám tento mesiac ponúka širokú paletu podujatí, ktoré sa viažu ku tomuto ročnému obdobiu. V tomto článku vám predstavíme pár návrhov na podujatia, ktoré nechávajú za sebou stopy pestrejších farieb, no núdzu o zábavu na nich určite mať nebudete. Nechajte sa inšpirovať týmito novembrovými tipmi a objavte kultúrne bohaté udalosti Českej a Slovenskej republiky.

 

 

Svatomartinský Mikulov

10. – 18. 11. 2023, od 10:00 do 17:30 hod.

Tradičná udalosť Svätomartinský Mikulov sa vracia už po trinástykrát, a to od 10. do 18. novembra. Program ponúka bohatú škálu udalostí pre všetky vekové kategórie. Prvý deň bude program zahájený na námestí, sprevádzaný Neoveskou cimbalovou hudbou a slávnostným posvätením vína na zámku. Významnou súčasťou je aj Svätomartinský košt mladých vín Mikulovskej vinárskej oblasti. Sobota ponúka svätomartinský sprievod, koncerty, výtvarný workshop a ďalšie atrakcie.  Podujatie zahŕňa folklórne predstavenia, prehliadky mesta, koncerty a mnoho iného. Celý program, plný zábavy a tradície nájdete na oficiálnej stránke mesta.

Zdroj: Oficiálne stránky mesta.

 

Festival Vlny

Galéria Jozefa Kollára, Slovenské banské múzeum, Banská Štiavnica, 11.11.2023, od 10:00 do 18:00 hod.

V Galérii Jozefa Kollára sa 11.11. uskutoční festival VLNY, ktorý nám otvorí dvere do fascinujúceho sveta vlny a ďalších priadzí. Tento pilotný projekt má ambíciu predstaviť nielen súčasnú výrobu a dizajn, ale aj farbenie a tvorenie textilných diel z rôznorodých materiálov. Festival sľubuje nielen tradičné, ale aj nové pohľady na prácu s vlnou, pričom poskytne priestor pre prezentáciu textilného umenia a inšpiratívne debaty s tvorkyňami a historičkou odevného dizajnu. Účastníci sa môžu tešiť na spoznávanie pletenia a iných ručných techník ako spoločenského fenoménu, tvorivé dielne pre deti aj dospelých a poeticko-hudobné prekvapenie šité či štrikované na mieru festivalu.

Zdroj: Facebook.

 

Martinské trhy

Vedlejší kolej, Nový Bor, 12. 11. 2023, od 13:00 do 19:00 hod.

Na vedlejší koleji, ktorá je multifunkčným priestorom, kde prebiehajú rôzne podujatia: od koncertov, cez výstavy až po autorské čítania sa v tento dátum budú konať Martinské trhy. Okrem legendy o svätom Martinovi na vás budú čakať gastronomické špeciality, zakúpiť si budete môcť rôzne výrobky a šperky a na záver budete pozvaní do lampiónového sprievodu mestom v spoločnosti Martina na jeho bielom koni. Súčasťou programu bude aj aukcia skla, pričom výťažok z aukcie bude venovaný na dobrú vec.

Zdroj: Facebook.

 

Svatomartinský košt v Plzni 2023

Plzeň, Křižíkové sady, 17. 11. 2023, od 11:00 do 19:00 hod.

V prostredí Křižíkových sadů sa bude 17. Novembra odohrávať štvrtý ročník Svatomartinského koštu. Ak sa rozhodnete toto podujatie navštíviť, bude na vás čakať 14 tuzemských vinárov s ich prvými tohtoročnými vínami. Keďže ku správnej degustácií vína nemôže chýbať niečo dobré pod zub, môžete sa tešiť na občerstvenie v podobe husieho a kačacieho menu. Vstupné na akciu je zdarma.

Zdroj: Oficiálne stránky mesta.

 

Gazdovský trh v Starej Turej

Mestská tržnica, Stará Turá, 17.11.2023, od 14:30 do 17:00 hod.

Gazdovský trh, plný autentických remeselníkov a pestrej ponuky domácich výrobkov, prinesie do Starej Turej jedinečný zážitok. Môžete očakávať kvalitné lokálne produkty, čerstvé sezónne plodiny a priateľskú atmosféru. Trh bude miestom, kde sa stretne komunita, podporí miestnych výrobcov a zároveň si užije nezameniteľný kúsok vidieckeho života.

Zdroj: Oficiálne stránky mesta.

 

Předvánoční skláření ve sklárně Tasice

Sklárna Tasice, 18. 11. 2023, od 10:00 do 16:00 hod.

Předvianočné Sklárenie v Tasici, už po siedmykrát, prinašá do areálu sklárne pestrý program pre milovníkov remeselného umenia. Od živej sklárskej výroby, brúsenia skla a maľby na sklo, až po vianočný trh s originálnymi remeselnými výrobkami a českými vianočnými ozdobami. Návštevníci sa môžu tešiť aj na komentované prehliadky sklárne počas celého dňa a občerstvenie. Vstupné na podujatie predstavuje 100 Kč.

Zdroj: Facebook.

 

Ondrejský jarmok 2023 Želiezovce

Želiezovce, 24. – 25. 11. 2023.

Na Ondrejskom jarmoku nebude chýbať zábava v podobe živých kapiel pre všetkých, ktorí hľadajú oddych a spestrenie. Okrem hudobnej kulisy môžu návštevníci očakávať aj potešenie chuťových buniek vďaka širokému sortimentu jedál v ponuke. Svoje výrobky predstaví viac ako 200 predajcov.  Jarmok v Želiezovciach prisľubuje jedinečný deň plný radosti, zábavy a skvelého jedla pre celú rodinu.

Zdroj: Folklorfest.sk

 

Zámecká slavnost vína v Českém Krumlově

Zámecká jízdarna v Českém Krumlově, 25. 11. 2023, od 14:00 do 22:00 hod.

Ak patríte k milovníkom vína, alebo svoj vzťah k vínu len začínate rozvíjať, určite si nenechajte ujsť Zámockú slávnosť v krásnom Českom Krumlove. Na 11. Ročníku vyhľadávanej a obľúbenej gastronomickej udalosti  s názvom Zámecká slavnost nebude ani tento rok chýbať pestrá prehliadka českých, ale aj zahraničných vín, ktorá bude prebiehať vo forme voľnej degustácie. Vstupenka na toto spoločenské podujatie stojí 300 Kč a kúpiť si ju môžete tu.

Zdroj: Oficiálne stránky festivalu.

 

Ak máte svoje obľúbené podujatie, ktoré by ste radi videli v našich Lokálnych vibes, alebo ste priamo organizátorom, neváhajte nás kontaktovať prostredníctvom e-mailuFacebooku či Instagramu.

 

VYPOČUJTE SI NOVÉ
EPIZÓDY MADE IN CAST
ZOBRAZIŤ PODCAST
Už čoskoro
Kubis the Nook, Bratislava
PRIPRAVUJEME
25.4.2024 18:00
Kubis the Nook, Bratislava
KÚPIŤ LÍSTOK
Prírodná kozmetika Musk
je tu s nami už od roku 2016
ZOBRAZIŤ PRODUKTY

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ