“facebook
Autor: Matúš Červenka
23. júna 2024
Zdieľaj

Kabelka nie len ako doplnok

Ak Vám niečo vraví značka sukní Akari, tak tiež musíte poznať Kláru Šmakalovú, jej zakladateľku. Pre tých čo ju nepoznajú Vám ju predstavíme. Značka Akari fungovala viac ako 16 rokov a vyrábala sukne s doživotnou zárukou.

Ale ako sa posúvate v živote, stáva sa to aj v podnikaní a stalo sa to aj Kláre. Mala pocit že funkčnosť kabeliek sa za tie roky nikam neposunula. Preto prišla s nápadom inteligentnej kabelky IRMA.

Zdroj: Czechcrounch

Ako vznikala IRMA?

Všetko to vzišlo nie len z nutnosti posunúť dizajn kabeliek, ale aj z dôvodu bezpečnosti žien. Z rôznych prieskumov v Európe vyplýva, že 83% žien vo veku 16-29 rokov má strach z napadnutia. A preto menia, svoje chovanie a trasy.  

Kabelka, tak vznikala v spolupráci s psychológmi, kde do nej zakomponovali rôzne prvky, ktoré majú prispieť k prevencii prípadných útokov na ženy a zabezpečiť aby sa cítili bezpečnejšie. Ide napríklad o nabíjanie telefónu, svetlo a ohlušujúci alarm (v intenzite až 120dB), GPS tracker plus NFC čip na využitie do budúcna.

Veď len samotné zapnutie svetla, aby ste si svietili pod nohy sa ukázalo ako pomerne efektívne k zníženiu pravdepodobnosti k útoku.

Zdroj: Czechcrounch

Klára za podpory PRUSA LAB a aj Technologická Inkubace Czechinvest mohla posunúť svoj nápad do reality. Aktuálne je projekt zatial vo fáze prototypu. Na projekte im pomáhal Jakub Stedina, ktorý má bohaté skúsenosti z firiem ako Škoda, Manifesto alebo Heineken.

Cena zatiaľ nie je stanovená nakoľko sa nachádzajú ešte vo fáze prototypu. Môžeme len predpokladať kde by sa cena mohla pohybovať. Základný model by sa mohol zmestiť do 800€. Samozrejme špeciálne edície prípadne edície od rôznych dizajnérov pôjdu vyžšie.

VYPOČUJTE SI NOVÉ
EPIZÓDY MADE IN CAST
ZOBRAZIŤ PODCAST
Už čoskoro
Kubis the Nook, Bratislava
PRIPRAVUJEME
25.4.2024 18:00
Kubis the Nook, Bratislava
KÚPIŤ LÍSTOK
Prírodná kozmetika Musk
je tu s nami už od roku 2016
ZOBRAZIŤ PRODUKTY

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ