“facebook
Autor: Matúš Červenka
1. januára 1970
Zdieľaj

Traja mydlári zo SOAP FREAKS

Traja kamaráti a traja majstri mydlári, ktorý stoja za značkou SOAP FREAKS.

 

Viem že ste traja, povedzte nám ako ste sa spoznali a čo ste robili pred projektom Soap Freaks?

 

Spojila nás chuť tvoriť umelecké a zároveň prírodné veci. Ja sám som pracoval v strojárskej firme ako marketér a prekladateľ. Často som cestoval do Nemecka. Ale časom sa prejavilo, že by som potreboval kreatívnejšiu prácu, ktorá by ma vskutku napĺňala. A keďže nič nie je náhoda, tak sme sa najskôr spoznali s Tomášom. 

Tomáš je náš umelec a zamestnaním učiteľ. Spoznali sme sa ešte v roku 2014, keď chodieval z Prešova na Brezovú za maminou. Slovo dalo slovo a časom sme sa pustili do jedného umeleckého projektu s módou. V roku 2017 sa k nám ešte ako študent pridal Michal. Teraz už ako člen tímu, bez ktorého by sme nevedeli naplno fungovať. Michala sme našli na Starej Turej na škole aj keď pochádza z Kocuríc pri Piešťanoch. Ako kreatívny grafik sa podieľal na tvorbe už teraz zabudnutého projektu ART paradox.

Tento projekt nám síce nepriniesol slávu, ani peniaze, ale niečo podstatne dôležitejšie. Neopísateľné priateľstvo a plnú fúru drahocenných skúseností. A keďže sme už boli ozaj dobrý tím, bolo škoda to zahodiť, tak sme sa vybrali cestou prírodnej kozmetiky.

 

Aký bol pre Vás začiatok založenia značky a podnikania, stretli ste sa s prekážkami, prekvapilo Vás niečo?

nVšetko bolo pre nás opäť nové. Jediné čo sme vedeli, čo je to mydlo. Postupne sme začali odhaľovať tajomstvá prírodnej kozmetiky. Čo ako funguje, čo sa s čím môže miešať a čo nie. Prekážok bolo viac ako dosť. Prekvapilo nás vskutku veľa vecí. Počnúc od hygieny, certifikácií, vhodných priestorov, končiac zistením aký naozaj pre saturovaný je trh s prírodnou kozmetikou. Čo nás však neprekvapilo, že sme si ako vždy vybrali tú najzložitejšiu, ale zároveň najzaujímavejšiu cestu. Cestu prírodného mydla, ktoré sa dá tvarovať do podoby umeleckých diel. Najväčšie prekvapenie však bol čas potrebný na certifikáciu kozmetických výrobkov. Takmer pol rok prešiel od založenia živnosti po hotové certifikáty k našim kozmetickým výrobkom. A to sme mali všetko vopred naplánované.

Problémy nám na začiatku spôsobil aj Covid. Certifikácie na naše kozmetické výrobky sme dostali na jar roku 2020. Zrovna keď sa všetko začalo obmedzovať a ľudia nevedeli čo sa bude diať. Aj obchodíky boli veľmi opatrné. Mali sme ten najhorší možný štart aký sa dal. O to rýchlejšie a viac sme sa stihli naučiť a adaptovali sa podmienkam.

 

Aká bola odozva na Vaše prvé produkty, prípadne si pamätáte kto bol Váš prvý zákazník?

nPopravde, trochu zmiešaná. Naše prvé prírodné mydlá boli hotové ku Vianociam 2018. Obdarovali sme nimi naše rodiny a priateľov. Od plnohodnotnej certifikácie sme boli  a to sme ani netušili, ešte takmer rok a pol vzdialení. Reakcie boli ale skôr pozitívne. Naše prvé mydlá boli malé kocky, odlievané do ručne robených blindrámov a rezané kobercovým nožíkom. 

Po Vianociach sa nám začali ľudia pýtať, či s výrobou mydla nechceme začať naplno. Že mydielka krásne voňajú a majú z nich aj lepšiu pokožku. Pokračovali sme teda vo vývoji a dolaďovaní receptov ešte asi rok. Potom prišlo na finálne rozhodnutie. Ísť do mydlárčiny naplno, alebo si nechať náš nový sen uplávať. Čo nás dosť sklamalo, že ľudia väčšinou len hovorili aké sú naše výrobky super, ale málo ľudí nás aj podporilo kúpou. Náš neoficiálne oficiálny prvý zákazník bol náš spoločný kamarát Johny z Brezovej. Hneď nám povedal, že bude chcieť dlhodobo brať pre svojich klientov. Drží slovo do dnešného dňa a aj to nás posúva vpred.

 

Zaujalo ma že máte v ponuke okrem mydla aj MUCUMU čo je tuhý krém, povedzte nám o nich viac, v čom sú lepšie a iné ako klasické krémy?

MUCUMU tuhý krém je prírodný zázrak pre suchšiu aj normálnu pokožku. Neobsahuje vodu, preto je tuhý. MUCUMU je jediný bezvodný krém široko ďaleko. Keďže neobsahuje vodu, nie je potrebné pridávať ani emulgátory na prepojenie olejovej a vodnej zložky. A ani konzervanty, aby sa krém nepokazil. MUCUMU reálne obsahuje 100 % prírodných látok. Bežný krém sa zakladá na vode, emulgátoroch a konzervantoch v celkovom objeme od 70 do 90 %. Tieto zložky nemajú na pokožku ani dobrý ani zlý vplyv. Sú tam len kvôli výrobnej cene. Bežné krémy musia byť obohatené vitamínmi a ktovie čím všetkým aby mali aký taký účinok. 

MUCUMU má na rozdiel od bežného krému všetky vitamíny z prírodných ingrediencií. Kto už mal česť vyskúšať náš tuhý krém, vráti sa k nemu zas a znova. Pomohol už nemalému množstvu ľudí vyriešiť rôzne kožné problémy a neduhy. Keď príde čas, chceli by sme ho certifikovať ako liek na kožné ochorenia. Jediná nevýhoda, ktorú sme zatiaľ u MUCUMU zistili, že o ňom vie málo ľudí.

 

Soap Freaks prečo tento názov?

nFreak znamená nadšenec/blázon. Soap je každému jasné. Spojenie týchto dvoch slov nás definuje. Od začiatku sme mali ideu variť tie najprírodnejšie a najzaujímavejšie mydlá. A bez štipky uletenosti to nepôjde. Zahodili sme všetky predsudky. Poznáme sa, vieme že sme blázniví tak akurát. Každý z nás je v niečom Freak. Zároveň je mydlový svet na Slovensku celkom mdlý a nie je veľa mydiel, ktoré ťa vyslovene zaujmú na prvý pohľad. Sú pekné mydlá, určite aj funkčné, ale stále rovnaké ako pred rokmi. A hlavne sú tu výrobcovia, ktorí predávajú mydlá z mydlovej hmoty a zneužívajú vo svojom názve slovo prírodné. A to je neprípustné, to nie je mydlo a najviac na to doplatí aj tak zákazník.

Ako náš názov napovedá, prišli sme oživiť mydlovú scénu. Keď sa bude dať, tak aj inšpirovať ostatných výrobcov. Všetci sme šikovní, treba si len postupne zvyšovať latku a ciele. My sme sa pre prírodné mydlo už zapálili a snažíme sa túto iskru rozfúkať kde sa dá.

 

Môžete nám priblížiť trocha proces výroby mydiel ako aj tuhých krémov, ako prebieha výber ingrediencií, samotná výroba, dizajn a balenie? 

nTu bude stručná, ale aj tak najdlhšia odpoveď. Prírodné mydlo vyrábame procesom za studena. Je to originálny spôsob varenia mydla, ktorého princíp výroby sa datuje až do starého Babylonu. Dve hlavné zložky sú na pH stupnici silná zásada (hydroxid) a silná kyselina (olej). 

Celý výrobný proces sa nezaobíde bez poctivých prepočtov. Zmiešanie odborne vybraných olejov s opatrne namiešaným hydroxidom započne proces zmydelňovania. Začne sa tvoriť mydlo, ktoré kulinársky doladíme certifikovanými farbivami a prírodnými esenciálnymi olejmi a vôňami. Zdobenie je posledná časť procesu. Zadovážili sme si cukrárske sady na originálny finiš dekoru na mydlách. Využívame aj kvietky a rôzne koreniny. Mydlo z našej dielne následne vo vetraných poličkách odpočíva aspoň 4 týždne, kým je správne vyzreté. V priebehu zretia ešte ručne orezávame rohy, pre lepší feeling už od prvého použitia. MUCUMU tuhý krém je naše zlaté prírodné tajomstvo. Sme jediní a prví na Slovensku a v širokom okolí, čo tuhý krém vyrábajú. Podstatné, že ide o ručnú výrobu a každý kus vychádza z našej dielne ako originál. Pre zaujímavosť, recept na MUCUMU sme dolaďovali desiatky a desiatky krát, kým nám vyšiel vhodný tuhý krém.Ingrediencie na výrobu berieme len od certifikovaných dodávateľov. Všetko musí mať zo zákona certifikát na použitie v kozmetickej výrobe. Dávame si na tom záležať a z princípu vyberáme suroviny s označeniami ecocert a vegan. Z ekologických a obnoviteľných zdrojov. 

Celá naša výroba, krájanie aj balenie prebieha ručne. Mydlá aj tuhé krémy vyrábame v malých šaržiach. Žiadne stroje nám zatiaľ nie je potreba. O design krabičiek sa stará väčšinou naša dvorná návrhárka krabičiek Adriana. Moja bývalá spolužiačka (tak predsa v tom nie sme len samí chlapi, smiech). Tomáš tiež navrhuje krabičky a tvorí ilustrácie k našim mydlovým rozprávkam. Michal má na konte tiež niekoľko designov krabičiek, ale finálne prevedenie do tlače ide vždy cez jeho ruky, oči, myš a klávesnicu. 

 

Kam by ste chceli značku Soap Freaks posunúť, aký máte cieľ?

nCieľov a snov je veľa. Vieme, že sa dajú všetky dosiahnuť, ale musia ísť postupne od tých najmenších. Stálu ponuku tých nájprírodnejších mydiel a tuhých krémov už máme. Teraz je cieľ vydať von sériu neopakovateľných umeleckých mydiel, ktoré potešia nie len pokožku a nos, ale aj oči. Viacej sa zviditeľniť. Vieme, že naše mydlá pomáhajú riešiť menšie aj väčšie kožné problémy a udržovať pokožku zdravú a to nás teší zo všetkého najviac. Radi by sme pomohli ľuďom, ktorí majú záujem vyriešiť svoje problémy so suchou a nezdravou pokožkou. Ako sa vraví: „Pomôž si sám, aj pán Boh Ti pomôže“. 

Mydlárstvo je nekonečná studnica kreativity a postupne zisťujeme kam sa dá až zájsť a čo všetko vytvoriť. 

 

A čo zahraničie láka Vás, prípadne máte objednávky aj z iných krajín ako Slovensko?

nUltimátna destinácia pre nás je krajina vychádzajúceho slnka – Japonsko. Kým sa tam ale dostaneme radi by sme ponúkli naše mydlá u susedov v Česku, Rakúsku a Nemecku. Nemecky hovoriace krajiny som roky pracovne navštevoval. Vedia oceniť kvalitu bez ohľadu na pôvod výrobku. Objednávky nám chodia po Slovensku práve z týchto krajín. Veríme, že je to správny smer. Najďalej sa zatiaľ naše mydlá dostali do Austrálie. Tuhý krém MUCUMU zase do studenej Moskvy. Ako nám bolo povedané, na ruskú zimu nie je lepší krém na ochranu pred suchým praskajúcim mrazom. Zbierame referencie od zákazníkov z celého sveta a vždy nás poteší nová krajina, kam sa naša prírodná kozmetika dostane.

Čo nás láka ale asi najviac, je dostať naše mydlo na mesiac, do otvoreného vesmíru. Intergalaktické mydlo od SOAP FREAKS, vieme si to reálne predstaviť. Aj keď je to pre mnohých nepredstaviteľné, vieme, že pokým to nevyskúšame, budeme o tom môcť len snívať.

 

Kde všade vieme SOAP FREAKS produkty nájsť?

nNa našej web stránke je zoznam bio obchodíkov a eko drogérií, v ktorých nájdete našu najprírodnejšiu kozmetiku. Snažíme sa podporiť malé miestne obchodíky, v ktorých sa rovnako ako my v tejto dobe stretávajú s nepriaznivými podmienkami. Je to náročná cesta, ale vieme z vlastnej skúsenosti, že každý jeden sebe menší nákup neopísateľne poteší. Vyčaruje úsmev na tvári, aj keď to koľko krát nie je cez všetky tie problémy vidieť. 

Zároveň je možné si všetky naše kozmetické výrobky objednať cez náš eshop alebo aj na MADE IN SHOPE. Odosielame na druhý deň 1. triedou a vždy pribalíme buď darček alebo vzorku. Všetko balíme ručne a s radosťou.

 

Určite niečo chystáte do budúcna pre Vašich zákazníkov, ak môžete prezradiť na čo sa tešiť?

nSami koľko krát nevieme, ktorým smerom sa vydáme a čo v blízkej dobe vymyslíme. Určite však budeme rozširovať ako sme spomenuli ponuku prírodných mydiel. Po mydlársky sa hovorí, že sme teraz dobre rozvarení, tak ponúkneme to najlepšie čo dokážeme. Väčšie plány si ale radšej necháme pod rúškom tajomstva, nerád by som niečo zariekol. Ako raz povedal Woody Allen: „Ak chceš rozosmiať samotného Boha, povedz mu o svojich plánoch“. Všetko musí ísť postupne. 

Čo ale môžeme povedať s istotou, že už teraz chystáme vianočné mydlá a balíčky. A ak nás budete sledovať na sociálnych sieťach, nič z našich noviniek z mydlového sveta vám neujde. Tu sa vždy dozviete včas o novinkách, článkoch a mydlových rozprávkach, ktoré píšeme, zľavových kupónoch a všetkých zaujímavostiach zo sveta nás troch mydlárov SOAP FREAKS.

Ďakujeme za dnešný rozhovor.

VYPOČUJTE SI NOVÉ
EPIZÓDY MADE IN CAST
ZOBRAZIŤ PODCAST
Už čoskoro
Kubis the Nook, Bratislava
PRIPRAVUJEME
25.4.2024 18:00
Kubis the Nook, Bratislava
KÚPIŤ LÍSTOK
Prírodná kozmetika Musk
je tu s nami už od roku 2016
ZOBRAZIŤ PRODUKTY

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ